3 liga mazowiecka – zasady rozgrywek

W piłkarskiej trzeciej lidze mazowieckiej – Grupa I ( czwarty poziom rozgrywkowy) w sezonie 2022/23023 występuje 18 zespołów. Mecze rozgrywane są systemem jesień-wiosna. Gra każdy z każdym. Po sezonie zasadniczym najlepsza drużyna awansuje do II ligi, a trzy najsłabsze spadają do IV ligi do odpowiednich okręgów piłkarskich. W przypadku, gdyby z wyższego poziomu spadła drużyna z danej strefy rozgrywkowej to liczba spadkowiczów będzie odpowiednio większa. Po sezonie jesiennym spadkiem do 3 ligi mazowieckiej zagrożona jest występująca o szczebel wyżej Pogoń Siedlce, ale na chwilę obecną ma dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. 3 liga mazowiecka to zawsze duże emocje.

Grupa „mazowiecka”

Mimo, że grupa nazywana jest „mazowiecką” grają w niej kluby piłkarskie z czterech województw. Wg dawnego klucza podziału z dawnej pilki noznej 3 ligi lodzko-mazowieckiej mamy 14 zespołów: Pogoń Grodzisk Maz., Legionovia Legionowo, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Mławianka Mława, Legia II Warszawa, Broń Radom, Pilica Białobrzegi, Błonianka Błonie, Ursus Warszawa, Unia Skierniewice, Lechia Tomaszów Maz., ŁKS II Łódź, Pelikan Łowicz, Warta Sieradz. 3 liga łódzko mazowiecka 2022/23 będą to więc ciekawe rozgrywki.

A z dawnej 3 ligi podlasko-warmińsko-mazurskiej mamy jedynie cztery kluby: Jagiellonia II Białystok, Olimpia Zambrów, Sokół Ostróda, Concordia Elbląg.

W każdym momencie gry na boisku musi się znajdować minimum dwóch zawodników o statusie młodzieżowca. W tym sezonie młodzieżowcem są osoby z rocznika 2002 lub młodsze. Oczywiście muszą mieć obywatelstwo polskie. Zauważalny w rozgrywkach niższych lig jest napływ obcokrajowców. Uchwała Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ogranicza limit do jednego obcokrajowca spoza krajów UE, ale limit ten nie dotyczy piłkarzy z Ukrainy. Stąd zauważalny napływ tych zawodników do wielu klubów. 

Nieco historii – 3 liga łódzko-mazowiecka była mocniejsza?

Sytuacja ta wyglądała zupełnie inaczej po reformie rozgrywek trzecioligowych, która miała miejsce po sezonie 2015/16. W kolejnym roku 3 liga łódzko-mazowiecka została połączona z 3 ligą podlasko-warmińsko-mazurską, a z ośmiu grup trzeciej ligi utworzono cztery. Nowa grupa dla tych czterech województw została oznaczona numerem pierwszym i nazwana „mazowiecką”.

W pierwszym sezonie po reformie rozgrywek dawna 3 liga łódzko-mazowiecka miała dziewięciu reprezentantów ( w tym grający obecnie na poziomie ekstraklasy Widzew Łódź). Taką samą liczbę zespołów miały wtedy łącznie województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Z perspektywy kilku lat widać, że piłka nożna miała wyższy poziom w województwach centralnych i 3 liga łódzko-mazowiecka ma obecnie aż 14 reprezentantów, a Warmia, Mazury i Podlasie jedynie cztery zespoły.

W zeszłym sezonie awans z III ligi wywalczyła Polonia Warszawa wyprzedzając minimalnie o jeden punkt Legionovię. Na trzecim miejscu uplasował się Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Spadło, aż sześć zespołów. Pięć z nich to były kluby z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Dawna 3 liga łódzko-mazowiecka radziła sobie zdecydowanie lepiej. Świadczyć o tym może też to, że po awansie do II ligi Polonia Warszawa rundę jesienną zakończyła w czubie tabeli na miejscu gwarantującym baraż do wyższej ligi. 

Kto awansuje? Kto spadnie?

Po rundzie jesiennej w tabeli 3 ligi mazowieckiej przewodzi Pogoń Grodzisk Mazowiecki z dwoma punktami przewagi nad Unią Skierniewice. Cztery punkty straty do lidera ma kilka zespołów, co zapowiada walkę do samego końca. Na miejscach spadkowych są dwa zespoły z centralnej Polski (Błonianka Błonie i przeżywający problemy finansowe Ursus Warszawa) oraz jeden klub z warmińsko-mazurskiego (Concordia Elbląg). Dwie z tych drużyn mają jeszcze zaległy mecz do rozegrania. Ze względu na zły stan boiska nie odbyło się spotkanie między Concordią a Błonianką.

W przeciwieństwie do rozgrywek ekstraklasy, które ruszają już w styczniu, na mecze III ligi grupy mazowieckiej przyjdzie nam poczekać aż do 4 marca. Z pewnością wielu kibiców nie może się już doczekać.  

Scroll to Top