Jerzy Engel: Coś specjalnego dla Warszawy

Od 2015 roku Jerzy Engel pełni funkcję prezesa Polonii Warszawa. Beniaminek II ligi w rundzie jesiennej grał poniżej oczekiwań, ale kluczowe rozstrzygnięcia dla Czarnych Koszul nie zapadną na murawie. Zależą one od przekazania terenów przy Konwiktorskiej klubowi w dzierżawę.

Mówi się, że 2016 rok był najlepszy w polskiej piłce w ostatnim czasie. Czy zgadza pan się z tą opinią?
Na chwilę wróciłbym do roku 2002 i awansu Polski na finały MŚ, co przez 16 lat wydawało się nierealne. Od 2002 roku w miarę regularnie gramy w dużych turniejach, co dało szansę na zbieranie niezbędnych doświadczeń. Nie daliśmy jednak rady, aby wyjść poza fazę grupową. Czekaliśmy długo na generację piłkarzy, jaką mamy w tej chwili. To był wieloletni proces i wiele elementów złożyło na obecny stan futbolu, jak choćby reformy przeprowadzone w Polskim Związku Piłki Nożnej w 2008 roku - zmiana sposobu selekcji, zmiana sposobu pracy trenerów, ich zatrudnienie na pełne etaty i analityczna praca poszczególnych reprezentacji juniorskich, zmiana opieki nad najlepszymi zawodnikami, udrożnianie im ścieżek do kariery, opieka medyczna i tak dalej. To wszystko wpłynęło bardzo pozytywnie na to, że wyselekcjonowani piłkarze mogli rozwijać się w sposób kontrolowany i w odpowiednim momencie stworzyć reprezentację na miarę naszych oczekiwań. Zdecydowana większość obecnej drużyny to są piłkarze, którzy przeszli przez poszczególne szczeble juniorskie i młodzieżowe i tam nabierali doświadczenia w grze na międzynarodowej arenie. Pierwszym wyznacznikiem przemian było trzecie miejsce Marcina Dorny w Europie z kadrą U-17. Wiedzieliśmy, że parcie zdolnej młodzieży z dołu w pewnym momencie stworzy mocną reprezentację. Cieszę się, że w solidnym zespole, jakim jest obecna kadra, wykreowały się gwiazdy. Można mieć przecież drużynę fantastycznych rycerzy, jednak nie staną się oni królami jeżeli zabraknie w niej zawodników wybitnych. Mamy gwiazdę światowego formatu - Roberta Lewandowskiego, który słusznie jest porównywany z największymi gwiazdami światowego futbolu. W każdej formacji mamy liderów, którzy prezentują umiejętności na europejskim poziomie. Mamy dzisiaj drużynę, z którą pokładamy olbrzymie nadzieje, zrobiła krok do przodu na imprezie rangi mistrzowskiej, wychodząc z fazy grupowej i jest faworytem w swojej grupie do awansu na kolejny mundial. Mijający rok stanowił dobry sygnał dla polskiego futbolu. Dyscypliny zmieniającej się w naszym kraju błyskawicznie, także dzięki zmianom infrastrukturalnym. Wystarczy spojrzeć na orliki, szkoły, kluby - jak wszystko coraz lepiej działa. To efekt kilkudziesięcioletniej pracy wielu osób, w tym wielkiego zaangażowania samorządów. Był to świetny rok polskiej reprezentacji, a na dodatek w futbolu klubowym Legia Warszawa zajęła trzecie miejsce w fazie grupowej nieosiągalnej przez długie lata Ligi Mistrzów i z trzeciego miejsca trafiła do Ligi Europy.

Czy uważa pan, że długo wyczekiwany awans kadry w 2002 roku w jakimś stopniu wpłynął na obecne sukcesy reprezentacyjne?
Tworzenie wyniku jest wieloletnim procesem. Nigdy nie ma takiej sytuacji, żeby nowy selekcjoner całkowicie zmieniał reprezentację. Zawsze bazuje się w znacznym stopniu na pracy selekcyjnej poprzedników. W 2002 roku stało się coś wspaniałego, zmieniła się zupełnie mentalność piłkarzy, stworzyliśmy solidny zespół, który pomimo braku gwiazd na miarę Lewandowskiego zawojował Europę. Do dzisiaj tamta reprezentacja dzierży niepobity rekord 13 wygranych meczów z rzędu. Z radością obserwuję jak większość piłkarzy z kadry, którą prowadziłem pozostała przy futbolu reprezentacyjnym, młodzieżowym czy klubowym. Świadczy to o tym, że nie pomyliłem się i postawiłem na właściwych ludzi, pasjonatów futbolu.

Przechodzimy do Polonii. 2016 - jaki to był rok dla Czarnych Koszul?
Twierdzę, że był to dobry rok dla Polonii. Awans na poziom centralny, już w pierwszym roku naszej pracy z zespołem, to było coś, czego nikt, tak naprawdę się nie spodziewał. Postawiliśmy sobie za cel powrót do ekstraklasy w okresie pięciu sezonów, ale uwarunkowań, aby tak się stało, było bardzo wiele i nadal są one żywe. Chcieliśmy jak najszybciej wydostać się z III-ligowego grajdołka i zacząć funkcjonować na wyższym poziomie. To się udało. Ale dalej już łatwo nie będzie. Był to rok wyjątkowy dla Polonii, ponieważ obchodziliśmy 105-lecie istnienia klubu i 70-lecia mistrzostwa Polski zdobytego na gruzach Warszawy. Postawiliśmy sobie cel aby odbudować wszystko, co w klubie zostało doprowadzone do ruiny i awans do II ligi, jest pierwszym małym krokiem w tym kierunku. Pokładamy duże nadzieje z tym zespołem, zaufaliśmy piłkarzom, którzy awansowali z IV ligi do III, a następnie z III do II. Nasza filozofia budowy drużyny opiera się na wychowankach, ludziach z Warszawy i Mazowsza. Jest to zupełnie inne podejście niż w wielu innych klubach w Polsce, ale wymaga cierpliwości, zrozumienia i czasu. Inwestujemy we własnych trenerów, którzy są związani od lat z klubem i mogą stać się również jego przyszłościową szkoleniową legendą. Czeka nas długa praca, choć na dzisiaj nikogo nie zadowala ani poziom na jakim gramy, ani miejsce drużyny w tabeli. Miniona runda była trudna i przeplatana dziwnymi zjawiskami, które rzadko zdarzają się w futbolu. Analizując każdy mecz, poznaliśmy przyczyny niekorzystnych wyników i wiemy jak je poprawić.

Kredyt zaufania otrzymali nie tylko piłkarze, ale i trener Igor Gołaszewski. W niektórych klubach znalazłby się już na bruku, a w Polonii może w spokoju przygotowywać rundę do wiosny.
Jak już wspomniałem inwestujemy w młodych, zdolnych piłkarzy ale również we własnych szkoleniowców. Na podniesienie poziomu i jakości pracy trzeba trochę czasu. Igor Gołaszewski jest młodym szkoleniowcem, który wielu zawodowych tajników dopiero się uczy. W minionej rundzie nauczył się na własnych błędach, jak współpracować z mediami oraz jak należy współpracować ze środowiskiem kibiców. Nie wolno rzucać obietnic bez pokrycia i deklarować przyszłe zachowania od czegoś, co jest mało realne. W taki sposób podważa się zaufanie kibiców do własnej osoby i właśnie z taką sytuacją zderza się obecnie nasz trener. Aby były dobre wyniki, potrzebny jest zespół ambitnych piłkarzy, trenerzy i wspierający drużynę kibice. Przed nami czas przygotowań do nowej rundy i jestem pewien, że wszelkie problemy w tym temacie będą zakończone. Polonia nie była gorsza piłkarsko od przeciwników, ale zespołowi brakowało koncentracji w grze w obronie, stąd straty bramek po stałych fragmentach gry oraz skuteczności w grze ofensywnej. Nie ukrywamy też, że w dziewięciu meczach sędziowie mylili się na niekorzyść Polonii, w sposób rzutujący na wyniki spotkań. Było to coś nienaturalnego i bardzo rzadko spotykanego w futbolu. Akceptujemy wszelkie pomyłki sędziowskie, które zwykle po sezonie wychodzą na zero, bo czasem sędzia pomyli się na naszą korzyść, innym razem przeciwko nam. Jednak w naszej sytuacji, kiedy w dziewięciu meczach, nie uznawano nam bramek, dyktowano niesłuszne rzuty karne dla rywali przy stanie 0:0, nie dyktowano ewidentnych rzutów karnych dla Polonii czy też wyrzucano z boiska naszych graczy bez przyczyny, to jest trudne do wytłumaczenia. Napisaliśmy oficjalny protest do PZPN. Jestem w stałym kontakcie ze Zbigniewem Przesmyckim. Po każdym meczu informowałem go o postawie sędziego w meczu, bo ja patrzę na mecz analitycznie i bez emocji. Ta sprawa będzie miała z pewnością dalszy ciąg. Przygotowujemy dokumentację dla PZPN ukazującą, co się wydarzało w poprzedniej rundzie, bo trudno przejść nad tym do porządku dziennego.

Czy II liga czymś pana zaskoczyła?
Na z jednym z meczów był mój przyjaciel, który jest przyzwyczajony do oglądania meczów na najwyższym poziomie, spytał mnie: - Jurek jak można siedzieć i oglądać mecze na tak niskim poziomie, na których niewiele się dzieje? Ja mu odpowiedziałem, że dla zdrowia, kontaktu z przyjaciółmi, ale przede wszystkim dla okazji obserwacji rozwoju talentu młodych piłkarzy. W drużynach gra wielu juniorów i młodzieżowców, i to sprawia, że II liga stała się poligonem doświadczalnym i oknem na świat dla piłkarskiej młodzieży. Polonia jest klubem, który wychowuje i pokazuje młodych piłkarzy. Wystąpiliśmy z wnioskiem do PZPN o powiększenie meczowych list zawodników z 18 do 20 nazwisk, w celu zabierania na mecze jak największej liczby młodzieży. Przekazaliśmy również inne postulaty na ręce Marka Koźmińskiego, wiceprezesa ds. szkolenia. Mam nadzieję, że zostaną one zaakceptowane i wdrożone. Chcemy ulepszyć II ligę.

Polonia to marka, niezależnie od pozycji obecnie zajmowanej w polskim futbolu. Rywale w niższych klasach rozgrywkowych podchodzą do meczów z Czarnymi Koszulami podwójnie zmotywowani. Tak było w IV i III lidze, tak jest w II lidze.
W jednym z ostatnich jesiennych meczów przyznał to prezes jednego z klubów. Przyjazd do Warszawy i możliwość gry na Konwiktorskiej zostały potraktowane jako wielkie święto. To podkreśla rolę jaką odgrywa Polonia w światku piłkarskim. Przypomnę, że Polonia, to jeden ze współzałożycieli PZPN, to klub z tradycjami walki o niepodległość Polski i Warszawy. Od dwóch sezonów możemy na materiałach meczowych pokazywać zdjęcie patrona stadionu, generała Kazimierza Sosnkowskiego, byłego prezesa klubu, który jeszcze do niedawna był skazany na zapomnienie. Dlatego jest to klub, w którym dominują nie tylko wartości sportowe, a młodzież poznaje i kultywuje historię, przede wszystkim jest wychowywana w duchu patriotycznym. Rywale spinają się w meczach z Polonią bardzo mocno. Piłkarze grający w Czarnych Koszulach muszą zrozumieć, że po pierwsze kibice oceniają ich jako zawodników Ekstraklasy, niesłusznie zdegradowanych do poziomu II ligowego i wierzą w to, że jak najszybciej zespół wróci do poziomu, z jakiego został zdegradowany. Dlatego ocenia się ich inną miarką aniżeli piłkarzy innych klubów. Jesteśmy drużyną, która spadła z ekstraklasy i nie został tu ani jeden z tamtych piłkarzy, a drużyna została budowana od zera i to wszyscy muszą zrozumieć. Przed dwoma laty trudno było namówić piłkarzy, żeby do Polonii chcieli przyjść. Klub miał zły wizerunek, słynął z tego, że ciągnęły się za nim kłopoty organizacyjne i finansowe a sprzątanie po poprzednikach odczuwamy do dzisiaj. Jerzy Engel junior namówił jednak wielu zawodników, którzy stworzyli fajną grupę zdolną do walki o kolejne awanse. Najcenniejsze w tym wszystkim, że wyszukał paru młodych, bardzo zdolnych piłkarzy, którzy już prezentują dość wysoki poziom. Do niedawna nikt nie znał takich nazwisk jak Choroś, Kluska, Kokot, Małek, Sauczek, Wierzbowski, Stasz czy Tobjasz. Postawiliśmy na tych młodych ludzi im, a oni odpłacają nam planowym rozwojem i coraz lepszą grą.

105-lecie to rocznica, którą warto celebrować i się nią szczycić. Najlepszym prezentem dla Polonii byłby nowy stadion, bez którego skok jakościowy będzie niemożliwy.
Dotknął pan kluczowej sprawy w kwestii dalszej przyszłości Polonii. Nie da się odbudować wielkiego klubu czy osiągać dobrych wyników w oparciu o obiekt, na którym jesteśmy. Do tego potrzebny jest zasobny budżet klubu, a ten obiekt nie daje możliwości budowy takiego budżetu. Atmosfera tworzona przez kibiców jest znakomita, śmiem twierdzić, że takie oprawy meczowe, jakie mamy na Konwiktorskiej, są tworzone na niewielu stadionach w Polsce. Ale jeśli dookoła stadionu ustawione są toi toie w liczbie spełniającej wymogi licencyjne, i dzisiaj mamy możliwość wpuszczenia na stadion do 5000 ludzi, a do tego brakuje nam możliwości zagospodarowania strefy vipowskiej, to od razu widać, że tworzenie wielkiego sportu w takiej oprawie na tym obiekcie jest mrzonką. W takim miejscu, w samym centrum Warszawy, musi być nowoczesny obiekt prospołeczny. Otwarty dla dzieci i młodzieży, ale również dla tysięcy kibiców i seniorów. Przyjmijmy, że inny klub w Warszawie może przyjąć w roczniku 40 chłopców. A co z resztą? Warszawa ma dwa miliony mieszkańców. Wiemy z badań Deloitte, że 20% społeczności miejskiej, niezależnie od jego wielkości, jest zaangażowanych w działalność sportową. Daje to w stolicy 400 000 ludzi, bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach sportowych, a ci ludzie mają dzieci. Te setki, tysiące młodych warszawian należy zagospodarować rekreacyjnie, zaś najzdolniejszym udrożnić ścieżkę sportu. Mamy w planach olbrzymie przedsięwzięcie, zrobienie dla Warszawy czegoś absolutnie specjalnego, i to nie za pieniądze miejskie. Ratusz przyznał, że nie jest w stanie dać nawet złotówki na kolejny obiekt sportowy w Warszawie. My to rozumiemy. Prosimy tylko o zapalenie zielonego światła, żebyśmy mogli zacząć realizować projekt tworzony przez nas przez dwa ostatnie lata. Zderzyliśmy się z gąszczem najróżniejszych przepisów i osób, którym nie śpieszy się aby realizować nasze prospołeczne wizje. Umarło już w Warszawie wiele klubów. Jak grałem w warszawskim AZS, był to poziom III ligi, to nie wyjeżdżaliśmy poza stolicę i Mazowsze. Obecnie nie ma już tych klubów. Wiele boisk zostało zabudowanych przez deweloperów. Głęboko wierzę, że ludzie rządzący Warszawą będą mieli podobną do naszej wizję rozwoju sportu i rekreacji w stolicy i że niebawem zapadną na temat obiektu przy Konwiktorskiej pozytywne decyzje.

Czy Warszawie potrzebny jest drugi klub na wysokim szczeblu?
Dwa mocne kluby w stolicy to za mało! W 2-milionowym mieście powinno ich być zdecydowanie więcej i nie wyłącznie piłkarskich. Nawet największy klub ma ograniczone możliwości udrożnienia ścieżki dla najzdolniejszych dzieci. Każda dzielnica powinna mieć miejsce, gdzie dzieci mogłyby się utożsamiać z lokalną społecznością, a najzdolniejsze z nich trafiałyby wyżej. Być może właśnie do Polonii, czyli do klubu który jest najstarszy w Warszawie, oparty o kultywowanie wspaniałego etosu patriotycznego. To na stadionie Polonii, w ciężkich walkach, zginęło kilkunastu powstańców batalionu „Zośka” i to będzie zawsze kultywowane, na tym obiekcie. Na Konwiktorskiej, na płycie boiska dwukrotnie lądował papież Polak Jan Paweł II, kiedy odwiedzał Warszawę. Polonia może się pochwalić wielkimi gwiazdami polskiego sportu, choćby taką trójką jak śp. Władysław Komar, Irena Szewińska czy Waldemar Marszałek. Moglibyśmy wymieniać reprezentantów Polonii w wielu innych dyscyplinach - od koszykówki przez kolarstwo, pięściarzy, po szachy. Chcemy do tego wrócić, chcemy odbudować te wszystkie dyscypliny sportu dla Warszawy. Zostałem zaproszony do pracy dla Polonii przez stowarzyszenia kibicowskie działające w jej obrębie i podjąłem się szalenie ciężkiego zadania odbudowy klubu. Powoli dochodzimy do momentu, w którym muszą zapaść ostateczne decyzje.

Czy w projekcie nowego stadionu jest miejsce na muzeum, które pozwoli zachować pamięć o roli Polonii w polskim sporcie i historii?
W planach jest miejsce na wiele muzeów. Jesteśmy w centrum stolicy, centrum Europy. Na nowym stadionie znajdzie się miejsce dla galerii sztuki, muzeum historii i techniki i wielu innych potrzebnych Warszawie obiektów, a co najważniejsze powstanie strefa rekreacyjna dla mieszkańców z Warszawy i Mazowsza czynna przez siedem dni w tygodniu. Planujemy stworzenie najnowocześniejszej kliniki sportowej i miejsca, w którym warszawiacy będą mogli czynnie spędzać wolny czas. Taki obiekt jest potrzebny Stolicy, z halą na 5 tys. krzesełek i boiskiem z zamykanym dachem na 20 tys. miejsc. A obok korty tenisowe i wiele miejsca dla innych dyscyplin sportu, po to aby ten obiekt stał się strategicznym również dla sportu polskiego.

Powrót Polonii do ekstraklasy wedle zapowiedzi miał trwać pięć lat. Czy to realne, czy też zależne od uwarunkowań?
Należy stawiać sobie wysokie cele. Bardzo byśmy chcieli powrócić do Ekstraklasy w pięć lat, ale przyszłość klubu zależy od decyzji samorządu warszawskiego i instytucji mu podległych. Może być tak, że Polonia podzieli los tych klubów, które zniknęły ze sportowej mapy Polski. Oczywiście nikt nie dopuszcza myśli o takim scenariuszu, ale należy pamiętać, że jeszcze niedawno, przez chwilę Czarnych Koszul już nie było. Polonia odżyła dzięki determinacji najstarszego Polonisty prezesa honorowego Jerzego Piekarzewskiego, który dokonywał cudów, żeby zespół mógł zaistnieć choćby w IV lidze. Dzięki Bogu udało mu się to. Powtórki może już nie być. Musimy więc zrobić wszystko, aby Polonia rozwinęła się, tak jak na to zasługuje, zgodnie z oczekiwaniami tysięcy warszawiaków. Nadchodzi czas wspaniałych, rodzinnych, świątecznych spotkań. Myślę, że najcenniejszym prezentem dla całej Warszawy, dla sportu stołecznego i wszystkich osób związanych z Polonią byłoby, gdyby pod choinkę udało się otrzymać dzierżawę terenu na kilkadziesiąt lat i zgodę na to, żeby projekt nowego obiektu mógł być realizowany. Byłoby to najpiękniejsze podziękowanie dla Polonii za 105 lat tworzenia sportu w Warszawie, za wychowanie w duchu patriotycznym tysięcy młodych ludzi, za wychowanie znakomitych mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i Europy oraz prezent dla całej społeczności w naszym mieście. Życzę stołecznemu sportowi, aby przyszły rok i kolejne lata były czasem jego rozkwitu. 

 

Rozmawiał: Kamil Sulej

Komentarze   

 
#1503 EleanorLep 2021-11-08 04:21
Proof(Official Video)Gagan Deep Thambar Ft. Gurlez AkhtarMistabaaz New Punjabi Songs 2021
Cytować
 
 
#1502 Angelarix 2021-11-05 00:31
Pongfinity vs. Pro Badminton Players
Cytować
 
 
#1501 Claratog 2021-11-02 02:52
Konkan Rain : कोकणा त अवकाळ ीचा तडाखा , а¤°а¤ѕа¤Їа¤—а¤Ў , रत्ना गिरी, सिंधु दुर्ग ात मुसळध а¤ѕа¤°, आंबा,а¤ •а¤ѕа¤њаҐ‚а¤ља¤ ‚ नुकसा а¤Ё
Cytować
 
 
#1500 TammyTep 2021-10-27 17:31
😔Pugazh Emotional: ரொம்ப கஷ்டம ா இருக் கு.. அத நியாப கப்பட ுத்தா தீங்க ...CWCsivaangiA shwin
Cytować
 
 
#1499 Juanitatwili 2021-10-26 17:20
Geti \u0026 Kadi - Si je (Cover Mahmut Ferati)
Cytować
 
 
#1498 MicheleLiPse 2021-10-25 17:27
РљРђРљ ГЛАСУВАРҐРђ Р’ РОМСКИТР• МАХАЛИ?
Cytować
 
 
#1497 ChrisRes 2021-10-21 21:51
Amr Diab - Dubai Concert Recap 2021 Ш№Щ…Ш±Щ€ ШЇЩЉШ§ШЁ - Ш­ЩЃЩ„Ш© ШЇШЁЩЉ
Cytować
 
 
#1496 SusanPew 2021-10-12 00:21
No One is Here😲 We Went Adventure Camp Alone🧗🏻†Ќв™‚пёЏ
Cytować
 
 
#1495 Tiffanyemaph 2021-10-08 19:11
Charli Was So Nervous To Be On The ShowDixie D'Amelio
Cytować
 
 
#1494 MildredFus 2021-10-01 04:41
MEMES EPICOS #269
Cytować
 
 
#1493 JessicaDox 2021-09-29 15:57
Movie Sequels
Cytować
 
 
#1492 JanelleQuorn 2021-09-26 16:46
Will an Under Display Camera work OUTSIDE the phone? - Teardown
Cytować
 
 
#1491 BonnieLuppy 2021-09-22 12:56
Jungle Vlog With My Boys @Team MOP
Cytować
 
 
#1490 RobertaExcag 2021-09-21 02:21
GHARELU HIP HOPHINDI RAP by GAURAV & SHREYA(Prod. by FOTTY SEVEN)
Cytować
 
 
#1489 Marilynmam 2021-09-20 15:40
Nueva Ley de Cambio ClimГЎtico: ВїBrillante o Mediocre?
Cytować
 
 
#1488 SabinaLah 2021-09-17 11:45
OnePlus - Bitmoji AOD
Cytować
 
 
#1487 ThelmaGom 2021-09-15 09:46
How to Fix Your Body Posture (No More Slouching)
Cytować
 
 
#1486 MariaAcaky 2021-09-14 12:01
Bring Me The Horizon - Empire (Live at the Royal Albert Hall) Official Audio
Cytować
 
 
#1485 Dianegriny 2021-09-09 10:01
Kailash Parvat Ke Sabse Bade Rahasya - Enigma of the Kailash Mountains - AMF Ep 132
Cytować
 
 
#1484 Carolynhealk 2021-08-27 12:31
CONOZCO A RAÚL JIMÉNEZ Y ME FIRMA SU CAMISETA 🐺🇲🇽
Cytować
 
 
#1483 CarolExcab 2021-08-26 11:36
Nedumi Tamil Movie Teaser - Moviebuff - Nandha LakshmanAR Raajesh
Cytować
 
 
#1482 Alycehah 2021-08-10 13:27
I Got CANCELLED Again.. So I Had A $200,000 Shopping Spree
Cytować
 
 
#1481 Ericasaunk 2021-08-07 19:47
Corona Vaccine Shortageआज मुंबई त पालिक ा केंद् रावर लसीकर ण बंद, लसीकर ण मोहिम ेला पुन्ह ा फटका
Cytować
 
 
#1480 Fannymycle 2021-07-25 17:25
ESPINOSA DE LOS MONTEROS DESTROZA A LOS PODEMITAS QUE INSULTARON A ABASCAL DE MANERA MAGISTRAL 🔥
Cytować
 
 
#1479 Claratef 2021-07-21 22:26
১৪ দিনের কঠোর বিধিন িষেধ শেষে মধ্যর াত থেকে শুরু হচ্ছে বাস চলাচল Lockdown UpdateSomoy TV
Cytować
 
 
#1478 JenetteBapor 2021-07-19 01:07
HAY AMOR El ex NOVIO de una KARDASHIAN busca a esta IDOLBTS regresaITZY comebackNUEVO GRUPO
Cytować
 
 
#1477 Suzanneempiz 2021-07-15 17:47
BTS (л°©нѓ„м†Њл…„л‹ Ё) ‘Butter’ Jacket Preview Clip - Jin #Shorts
Cytować
 
 
#1476 WandaDet 2021-07-14 23:25
Nadeem Khan Talks About The Process For Selection Of Coaches, Players And Action Taken On Complaints
Cytować
 
 
#1475 PamelaNab 2021-07-14 01:21
POLICE STATEMENT - Episode 308 ( MarkAngelComedy )
Cytować
 
 
#1474 JudithLiz 2021-07-12 11:02
СКОЛЬКО Р–РњРЃРў Р’РћР РљРђРЈРўР •Р ?/СИЛОВ ЫЕ АТЛЕТОВ
Cytować
 
 
#1473 ThelmaWip 2021-07-11 16:35
মতুয় া অধ্যু ষিত বনগাঁ কেন্দ ্রজয় ীশান্ তনু, মন্দি রে ডঙ্কা , বাঁশি বাজিয ়ে উচ্ছ্ বাস প্রকা শ
Cytować
 
 
#1472 KristenJax 2021-04-05 18:31
El GADGET PERFECTO para tu SETUPLANQPCDOCK PRO
Cytować
 
 
#1471 LauraMig 2021-03-27 10:15
LOGGY GIVE ME DIAMONDS TO UNLOCK YOUR HOUSEMINECRAFT
Cytować
 
 
#1470 BarbaraPhymn 2021-03-11 14:15
ഇത് ഉണ്ടെ ങ്കില ്‍ എന്തു ം കണ്ടു പിടിക ്കാംGal axy Smart Tag Malayalam Review
Cytować
 
 
#1469 Dorothyeluse 2021-02-26 22:46
Jatt Te Jawani (Motion Poster)Dilpreet Dhillon ft Karan AujlaDesi CrewLatest Teaser 2021
Cytować
 
 
#1468 Elanoracoug 2021-02-23 15:41
Valentine Day Special Comedy SceneSuperhit Movie Hadh Kar Di AapneGovinda - Johny Lever
Cytować
 
 
#1467 obiiyesk 2021-02-17 08:00
http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Amoxicillin Amoxicillin 500 Mg nta.pgym.mazowi eckapilka.pl.nb n.lw http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/
Cytować
 
 
#1466 Elisadat 2021-02-05 12:00
WWE: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Cytować
 
 
#1465 DebbieCet 2021-01-31 11:30
Mind Voice SothanaigalEpis ode 1ComedyMicset
Cytować
 
 
#1464 Shelleyjep 2021-01-27 22:36
Police: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Cytować
 
 
#1463 JaniceNog 2021-01-22 09:25
Desafio: SГіcios-torcedo res x FlaTV
Cytować
 
 
#1462 Natashalom 2021-01-19 20:25
★모바일 롤 랭킹 1위?★ 징크스 궁극기로 바론 스틸하는 방법 대공개.. : 새결 와일드리프 트 장인초대석 테스터훈
Cytować
 
 
#1461 Larryfeshy 2021-01-17 07:25
Medication information sheet. Brand names. cost of generic seroquel
Best information about medicament. Get information here.
Cytować
 
 
#1460 Whitneysom 2021-01-12 16:35
The BEST Imposter Plays...
Cytować
 
 
#1459 Aprilmop 2020-12-29 14:50
ШКОЛЬНИРљ Рё ЕГО ДЕВУШКА ПОКАЗАЛИ РЎР’РћР™ ДОМ Р·Р° 50.000.000 РУБЛЕЙ, ГДЕ ЖИВУТ ВМЕСТЕ РІ 15 ЛЕТ
Cytować
 
 
#1458 StacyKig 2020-12-27 12:25
എനിക് ക് ഇഷ്ടപ ്പെട് ട സാധനങ ്ങൾ 😘 My Monthly Favourites
Cytować
 
 
#1457 HannahMarry 2020-12-25 23:50
LOUD THURZIN RESPONDE - QUEM Г‰ O MAIS IRRITANTE? BAK OU LZINN?
Cytować
 
 
#1456 Larryfeshy 2020-12-21 11:20
Drugs information sheet. Cautions.
motrin for sale
All trends of medicament. Get information now.
Cytować
 
 
#1455 Wendyawaig 2020-12-20 19:10
(BAD DAY) POLICE BUST ME DOWN IN THE REDEYE AND JAY CUTLASS BREAKS DOWN рџ¤¦рџЏївЂЌв™‚п ёЏ
Cytować
 
 
#1454 Doyleden 2020-11-28 00:00
medications for https://canadaedgeneric.com/ online pharmacy
Cytować
 
 
#1453 DonnaCound 2020-11-27 22:35
COME GUADAGNARE CREDITI IN QUESTO PERIODO SU FIFA 20 ULTIMATE TEAM
Cytować
 
 
#1452 Doyleden 2020-11-26 22:06
best pharmacy online https://canadaedgeneric.com/ best place to buy generic drugs
Cytować
 
 
#1451 Aprilhen 2020-11-21 04:40
Пустынная стрекозР° - МультикРё РїСЂРѕ танки
Cytować
 
 
#1450 AnnieCoawl 2020-11-16 16:55
The 2 Fastest Phones on the Planet.
Cytować
 
 
#1449 LarryDappy 2020-11-16 14:05
buy generic valtrex online canada over the counter valtrex
https://zantacgeneric150.com/ generic zantac for sale
Cytować
 
 
#1448 Deboraknini 2020-11-10 15:25
EP-3 College President ElectionDesi Vs DesiSwadu Staff Films
Cytować
 
 
#1447 AlbertHoole 2020-11-08 09:25
cheap ed drugs ED Pills online ed medications
http://camzone.org/ what type of medicine is prescribed for allergies
over the counter ed remedies ED Pills buy ed pills online
Cytować
 
 
#1446 Zacharykah 2020-11-05 23:56
viagra walgreens buy ed pills online viagra no prescription
ed pills online https://edcanada24.com/how much is viagra
cheap viagra online buy ed pills online viagra online canada
Cytować
 
 
#1445 Zacharykah 2020-11-05 11:00
generic viagra walmart cheap viagra buy viagra online canada
buy prescription drugs online without https://edcanada24.com/viagra cost
viagra coupon cheap ed pills generic viagra without a doctor prescription
Cytować
 
 
#1444 DennisFrunc 2020-11-05 10:00
walmart viagra cheap viagra non prescription viagra
drug store online http://edcanada24.online/viagra without a doctor prescription
Cytować
 
 
#1443 Zacharykah 2020-11-04 17:40
where can i buy viagra generic viagra online viagra cialis
male erection pills https://edcanada24.com/viagra prescription online
viagra professional generic viagra online viagra no prescription
Cytować
 
 
#1442 Janetpioks 2020-11-04 00:15
10 Incredible Concept Cars WE NEVER GOT
Cytować
 
 
#1441 TravisGrott 2020-11-03 13:46
pills erectile dysfunction cure ed best way to treat ed
best natural ed treatment https://canadadr24.com/ vacuum pump for ed
100mg viagra without a doctor prescription online canadian pharmacy ed help
Cytować
 
 
#1440 VeldafoPpy 2020-11-03 11:41
как скачать РјР°Р№РЅРєСЂР°С „С‚ РІ 2020 РіРѕРґСѓ
Cytować
 
 
#1439 TravisGrott 2020-11-02 16:35
ed cures help with ed homeopathic remedies for ed
best non prescription ed pills https://canadadr24.com/ drugs prices
buy online drugs buy prescription drugs erectile dysfunction drug
Cytować
 
 
#1438 WilliamBuids 2020-11-02 03:25
generic name for viagra viagra without a doctor prescription cheap viagra
the best ed pills http://vgr24w.com viagra over the counter usa 2020
viagra viagra for sale viagra amazon
Cytować
 
 
#1437 WilliamBuids 2020-11-01 17:30
generic name for viagra cheap viagra generic best place to buy viagra online
online medications http://vgr24w.com online viagra prescription
canada viagra generic viagra where can i buy viagra over the counter
Cytować
 
 
#1436 Thomaswetty 2020-11-01 09:36
herbal replacement for viagra/cialis/l evitra... order cialis generic tadalafil vs cialis
cialis 200mg http://gentadal24.com/ cialis free trial
canadien cialis cheap cialis cialis vs viagra effectiveness
Cytować
 
 
#1435 AnthonyTab 2020-10-29 07:31
viagra price comparison generic viagra generic viagra names
ed treatment
Cytować
 
 
#1434 TonyaMal 2020-10-28 21:41
WandaVision : un pouvoir ILLIMITÉ ? Analyse du trailer
Cytować
 
 
#1433 Justinsasug 2020-10-28 13:55
viagra cialis viagra for sale canadian viagra
natural treatments for ed http://sild100fast.com viagra pills
Cytować
 
 
#1432 Aliciabum 2020-10-26 19:35
CHEF a DOMICILIO a MALTA / AMATRICIANA per una FAN costoso
Cytować
 
 
#1431 RogerDrisp 2020-10-25 05:15
ed meds online without doctor prescription or ed meds online without doctor prescription or treatment for erectile dysfunction or how to fix ed or buy prescription drugs or ed pills that really work or cheap pills online or ed cures that work or online medications or natural treatments for ed or cheapest ed pills or real viagra without a doctor prescription or viagra without doctor prescription amazon or dog antibiotics without vet prescription or hims ed pills
http://northfieldbank.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=genericwdprescription.com canadian online pharmacy
http://www.ijpin.com/home.php?mod=space&uid=9755 prescription drugs online
http://forum.meogames.com/home.php?mod=space&uid=1578574 ed pills that work
http://jzyt.net/space-uid-232459.html herbal ed treatment
http://toupiao2.625555.net/home.php?mod=space&uid=1367858 ed drugs compared
Cytować
 
 
#1430 Jamesskate 2020-10-15 13:05
viagra viagra prix en pharmacie france viagra prix en pharmacie france
cialis 20mg prix en pharmacie http://pharmfrancaise.fr viagra sans ordonnance livraison rapide
viagra generique livre sous 48h sildenafil 50 mg sans ordonnance viagra generique livre sous 48h
Cytować
 
 
#1429 JorgeOrdet 2020-10-13 23:45
buy ed drugs online northwest pharmacy in canada ed drugs list
errection problems https://canadianpharmacystorm.com best natural cure for ed
erectial disfunction mail order prescription drugs from canada top ed drugs
Cytować
 
 
#1428 Forestvielm 2020-10-12 02:40
ed causes and treatment canadian pharmacy online ed in young men
online drugs https://canadianpharmacyvikky.com online medication
best medication for ed canadian pharmacy ed meds online without doctor prescription
Cytować
 
 
#1427 EdmundVat 2020-10-09 15:30
how much is viagra generic viagra viagra cheap
canadian online drugs viaworldph.com viagra pill
cheap viagra online viagra online for sale buy viagra online
Cytować
 
 
#1426 SallieNum 2020-10-07 22:40
Весь пляж офигел от силы удара Макса
Cytować
 
 
#1425 AaronLit 2020-10-04 18:36
plaquenil 400mg: hydroxychloroqu ine sulfate nz - buy plaquenil from canada
http://zithromaxcanada24.com/ buy cheap zithromax online
zithromax online usa generic zithromax azithromycin zithromax 250 price
Cytować
 
 
#1424 Susangog 2020-10-02 10:42
Genetic Engineering and Diseases – Gene Drive & Malaria
Cytować
 
 
#1423 Walteroxivy 2020-10-02 07:16
viagra without a doctor prescription canada ed men generic viagra india or cheap sildenafil how to get viagra without a doctor or cheap sildenafil viagra for sale or buy sildenafil online viagra
viagra without doctor prescription http://wezeonline.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=edsild100.com - where to buy viagra and http://www.biquma.net/home.php?mod=space&uid=66308 - non prescription viagra and http://isizhou.com/home.php?mod=space&uid=22183 - cvs viagra and http://www.yidianbai.com/home.php?mod=space&uid=12977 - buy generic 100mg viagra online
viagra cost per pill natural ed drugs non prescription viagra , buy sildenafil roman viagra , viagra cheapest generic viagra
Cytować
 
 
#1422 Walteroxivy 2020-10-02 03:06
viagra prescription generic viagra pills viagra doses 200 mg or buy sildenafil buy generic 100mg viagra online or generic viagra pills viagra 100mg or buy sildenafil viagra coupons
canadian online drugs http://greenmodularhome.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=edsild100.com - cost of viagra and http://princefox.clothing/__media__/js/netsoltrademark.php?d=edsild100.com - viagra for sale and http://aeuvi.net/home.php?mod=space&uid=24517 - where can i buy viagra and http://plixsite.net/forum/member.php?action=profile&uid=112850 - mexican viagra
buy viagra online usa cheap sildenafil generic viagra online for sale , buy sildenafil best place to buy generic viagra online , buy viagra generic viagra 100mg price
Cytować
 
 
#1421 Walteroxivy 2020-10-01 18:26
where to buy viagra online buy sildenafil viagra cheap or buy sildenafil viagra for men online or buy sildenafil viagra over the counter walmart or buy sildenafil non prescription viagra
ed pills for sale http://www.amamzx.com/home.php?mod=space&uid=12145 - generic viagra and http://rainbowroom.info/__media__/js/netsoltrademark.php?d=edsild100.com - how much is viagra and http://hsioo.com/home.php?mod=space&uid=27204 - best place to buy generic viagra online and http://bbs.zhizhuyx.com/home.php?mod=space&uid=2565945 - viagra cost per pill
viagra pill buy prescription drugs online legally viagra online , buy sildenafil viagra prescription online , buy viagra generic viagra otc
Cytować
 
 
#1420 Brendadievy 2020-10-01 17:14
Husband SothanaigalMics et
Cytować
 
 
#1419 Julianquash 2020-10-01 16:09
generic viagra online top erection pills how much viagra should i take the first time?
http://edsild100.com/ otc viagra
canadian online pharmacy viagra viagra viagra pill
Cytować
 
 
#1418 Walteroxivy 2020-10-01 15:15
is there a generic viagra generic viagra pills viagra 100mg price or generic viagra viagra without a prescription or ed drugs online online pharmacy viagra or buy sildenafil is there a generic viagra
over the counter ed drugs http://www.defencewelfarecall.com/home.php?mod=space&uid=30682 - viagra over the counter walmart and http://xxiuw.com/home.php?mod=space&uid=37745 - viagra walmart and http://kx15.com/home.php?mod=space&uid=891556 - buy viagra and http://aeuvi.net/home.php?mod=space&uid=24975 - how much will generic viagra cost
generic viagra names buy viagra generic viagra without a doctor prescription canada , generic viagra buying viagra online , generic viagra viagra walgreens
Cytować
 
 
#1417 Jimmyrailk 2020-10-01 15:02
how much viagra should i take the first time? drugs online cheap viagra 100mg
http://edsild100.com/ how much will generic viagra cost
online viagra - buy viagra generic viagra otc
Cytować
 
 
#1416 Issacsic 2020-10-01 14:20
buy viagra online viagra viagra for men online
erection pills viagra online http://edsild100.com/ - cheap viagra online
Cytować
 
 
#1415 Walteroxivy 2020-10-01 11:06
online viagra hims ed pills online pharmacy viagra or generic viagra price of viagra or buy sildenafil buy viagra online usa or buy sildenafil price of viagra
treatment with drugs http://www.jcrgs.com/home.php?mod=space&uid=19300 - generic viagra walmart and http://bali-fabrics.com/home.php?mod=space&uid=22462 - generic viagra cost and http://bbs.guard-love.com/home.php?mod=space&uid=108495 - canadian pharmacy viagra and http://hz.hzjl2018.com/home.php?mod=space&uid=159174 - viagra no prescription
how much will generic viagra cost generic viagra canada viagra , viagra is viagra over the counter , viagra how to buy viagra
Cytować
 
 
#1414 Edwardfourn 2020-10-01 01:05
generic viagra india ed treatment canadian viagra
http://edsild100.com/ viagra walmart
no prescription viagra - cheap sildenafil viagra prescription online
Cytować
 
 
#1413 Edwardfourn 2020-09-30 20:41
how much does viagra cost viagra generic viagra online for sale
http://edsild100.com/ amazon viagra
over the counter viagra cvs - cheap sildenafil viagra price comparison
Cytować
 
 
#1412 Edwardfourn 2020-09-30 16:11
how to get viagra how to get prescription drugs without doctor viagra without a doctor prescription
http://edsild100.com/ where can i buy viagra over the counter
viagra cost - generic viagra online pharmacy viagra
Cytować
 
 
#1411 Edwardfourn 2020-09-30 11:57
best over the counter viagra best ed pill online pharmacy viagra
http://edsild100.com/ online viagra
viagra amazon - generic viagra cheap viagra
Cytować
 
 
#1410 Edwardfourn 2020-09-30 08:46
generic viagra buy sildenafil best place to buy generic viagra online
http://edsild100.com/ generic viagra walmart
cheap viagra online canadian pharmacy - generic viagra generic viagra online for sale
Cytować
 
 
#1409 RichardLinek 2020-09-30 02:03
how much does viagra cost buy sildenafil - order viagra online, viagra without a doctor prescription - cheap viagra online canadian pharmacy, cheap sildenafil - viagra without a doctor prescription usa
cheap sildenafil: http://kingsofconspiracy.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=dietkannur.org roman viagra or http://www.uicsg.com/home.php?mod=space&uid=15534 viagra without prescription or http://tsaijia.com/space-uid-1515394.html viagra or http://muafey.com/home.php?mod=space&uid=18664 price of viagra or https://payment.isurumadushansubasinghe.xyz/member.php?action=profile&uid=2018 online pharmacy viagra
viagra prescription generic viagra cost of viagra and viagra without a doctor prescription usa viagra price and viagra without a doctor prescription viagra cheap
Cytować
 
 
#1408 Jacobcaf 2020-09-30 01:33
viagra discount viagra walmart how much is viagra
generic viagra walmart http://dietkannur.org/ viagra without a doctor prescription
viagra price - viagra cheap viagra
Cytować
 
 
#1407 WalterNep 2020-09-30 00:31
best over the counter viagra - viagra online viagra otc
how much is viagra http://dietkannur.org/ no prescription viagra
Cytować
 
 
#1406 RichardLinek 2020-09-29 21:23
is there a generic for viagra buy viagra generic - viagra for men online, viagra - viagra coupons, cheap sildenafil - canadian viagra
generic viagra: http://rd.fresheye.com/opg/web/2/?go=http://dietkannur.org viagra over the counter or http://ika8.cn/home.php?mod=space&uid=50694 viagra without a doctor prescription or http://el-kjop.org/__media__/js/netsoltrademark.php?d=dietkannur.org viagra from canada or http://bbs.kongyangguoxue.com/home.php?mod=space&uid=289676 buying viagra online or http://vstvault.net/home.php?mod=space&uid=31602 generic viagra names
how to get viagra buy viagra generic viagra price comparison and buy sildenafil cheap viagra online canadian pharmacy and buy viagra generic cvs viagra
Cytować
 
 
#1405 Rustypeedy 2020-09-29 20:26
viagra without a doctor prescription usa - viagra without a doctor prescription goodrx viagra
how to get viagra http://dietkannur.org/ viagra professional
generic viagra cost cheap viagra cheap generic viagra
Cytować
 
 
#1404 RichardLinek 2020-09-29 11:18
generic viagra india buy sildenafil - can you buy viagra over the counter, generic viagra - mexican viagra, buy viagra - buy generic viagra online
buy sildenafil: http://w.ochziffmanagementeurope.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=dietkannur.org how much will generic viagra cost or http://pakjos.com/home.php?mod=space&uid=21013 viagra otc or http://itrunxin.com/home.php?mod=space&uid=18801 order viagra online or http://tp.viptm.vip/home.php?mod=space&uid=26828 canadian pharmacy generic viagra or http://shaboxes.com/author/rfipjskl/ buy generic viagra online
buy generic viagra viagra generic viagra online and viagra from india non prescription viagra and cheap viagra viagra
Cytować
 
 
#1403 RichardLinek 2020-09-29 06:56
viagra over the counter cheap viagra - online viagra prescription, buy viagra generic - cheap viagra 100mg, cheap viagra - cheapest viagra online
viagra without a doctor prescription: http://psiplonline.com/home.php?mod=space&uid=18958 viagra cost or http://centersquare.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=dietkannur.org online doctor prescription for viagra or https://gamesrepack.com/user/zwbgpmah/ viagra for men online or http://www.iq-max.cn/space-uid-91589.html viagra prescription online or http://forum.meogames.com/home.php?mod=space&uid=1463353 how to get viagra
roman viagra viagra best place to buy generic viagra online and how to get viagra without a doctor roman viagra and generic viagra online doctor prescription for viagra
Cytować
 

Dodaj komentarz


Dodatkowe informacje