Jerzy Engel: Coś specjalnego dla Warszawy

Od 2015 roku Jerzy Engel pełni funkcję prezesa Polonii Warszawa. Beniaminek II ligi w rundzie jesiennej grał poniżej oczekiwań, ale kluczowe rozstrzygnięcia dla Czarnych Koszul nie zapadną na murawie. Zależą one od przekazania terenów przy Konwiktorskiej klubowi w dzierżawę.

Mówi się, że 2016 rok był najlepszy w polskiej piłce w ostatnim czasie. Czy zgadza pan się z tą opinią?
Na chwilę wróciłbym do roku 2002 i awansu Polski na finały MŚ, co przez 16 lat wydawało się nierealne. Od 2002 roku w miarę regularnie gramy w dużych turniejach, co dało szansę na zbieranie niezbędnych doświadczeń. Nie daliśmy jednak rady, aby wyjść poza fazę grupową. Czekaliśmy długo na generację piłkarzy, jaką mamy w tej chwili. To był wieloletni proces i wiele elementów złożyło na obecny stan futbolu, jak choćby reformy przeprowadzone w Polskim Związku Piłki Nożnej w 2008 roku - zmiana sposobu selekcji, zmiana sposobu pracy trenerów, ich zatrudnienie na pełne etaty i analityczna praca poszczególnych reprezentacji juniorskich, zmiana opieki nad najlepszymi zawodnikami, udrożnianie im ścieżek do kariery, opieka medyczna i tak dalej. To wszystko wpłynęło bardzo pozytywnie na to, że wyselekcjonowani piłkarze mogli rozwijać się w sposób kontrolowany i w odpowiednim momencie stworzyć reprezentację na miarę naszych oczekiwań. Zdecydowana większość obecnej drużyny to są piłkarze, którzy przeszli przez poszczególne szczeble juniorskie i młodzieżowe i tam nabierali doświadczenia w grze na międzynarodowej arenie. Pierwszym wyznacznikiem przemian było trzecie miejsce Marcina Dorny w Europie z kadrą U-17. Wiedzieliśmy, że parcie zdolnej młodzieży z dołu w pewnym momencie stworzy mocną reprezentację. Cieszę się, że w solidnym zespole, jakim jest obecna kadra, wykreowały się gwiazdy. Można mieć przecież drużynę fantastycznych rycerzy, jednak nie staną się oni królami jeżeli zabraknie w niej zawodników wybitnych. Mamy gwiazdę światowego formatu - Roberta Lewandowskiego, który słusznie jest porównywany z największymi gwiazdami światowego futbolu. W każdej formacji mamy liderów, którzy prezentują umiejętności na europejskim poziomie. Mamy dzisiaj drużynę, z którą pokładamy olbrzymie nadzieje, zrobiła krok do przodu na imprezie rangi mistrzowskiej, wychodząc z fazy grupowej i jest faworytem w swojej grupie do awansu na kolejny mundial. Mijający rok stanowił dobry sygnał dla polskiego futbolu. Dyscypliny zmieniającej się w naszym kraju błyskawicznie, także dzięki zmianom infrastrukturalnym. Wystarczy spojrzeć na orliki, szkoły, kluby - jak wszystko coraz lepiej działa. To efekt kilkudziesięcioletniej pracy wielu osób, w tym wielkiego zaangażowania samorządów. Był to świetny rok polskiej reprezentacji, a na dodatek w futbolu klubowym Legia Warszawa zajęła trzecie miejsce w fazie grupowej nieosiągalnej przez długie lata Ligi Mistrzów i z trzeciego miejsca trafiła do Ligi Europy.

Czy uważa pan, że długo wyczekiwany awans kadry w 2002 roku w jakimś stopniu wpłynął na obecne sukcesy reprezentacyjne?
Tworzenie wyniku jest wieloletnim procesem. Nigdy nie ma takiej sytuacji, żeby nowy selekcjoner całkowicie zmieniał reprezentację. Zawsze bazuje się w znacznym stopniu na pracy selekcyjnej poprzedników. W 2002 roku stało się coś wspaniałego, zmieniła się zupełnie mentalność piłkarzy, stworzyliśmy solidny zespół, który pomimo braku gwiazd na miarę Lewandowskiego zawojował Europę. Do dzisiaj tamta reprezentacja dzierży niepobity rekord 13 wygranych meczów z rzędu. Z radością obserwuję jak większość piłkarzy z kadry, którą prowadziłem pozostała przy futbolu reprezentacyjnym, młodzieżowym czy klubowym. Świadczy to o tym, że nie pomyliłem się i postawiłem na właściwych ludzi, pasjonatów futbolu.

Przechodzimy do Polonii. 2016 - jaki to był rok dla Czarnych Koszul?
Twierdzę, że był to dobry rok dla Polonii. Awans na poziom centralny, już w pierwszym roku naszej pracy z zespołem, to było coś, czego nikt, tak naprawdę się nie spodziewał. Postawiliśmy sobie za cel powrót do ekstraklasy w okresie pięciu sezonów, ale uwarunkowań, aby tak się stało, było bardzo wiele i nadal są one żywe. Chcieliśmy jak najszybciej wydostać się z III-ligowego grajdołka i zacząć funkcjonować na wyższym poziomie. To się udało. Ale dalej już łatwo nie będzie. Był to rok wyjątkowy dla Polonii, ponieważ obchodziliśmy 105-lecie istnienia klubu i 70-lecia mistrzostwa Polski zdobytego na gruzach Warszawy. Postawiliśmy sobie cel aby odbudować wszystko, co w klubie zostało doprowadzone do ruiny i awans do II ligi, jest pierwszym małym krokiem w tym kierunku. Pokładamy duże nadzieje z tym zespołem, zaufaliśmy piłkarzom, którzy awansowali z IV ligi do III, a następnie z III do II. Nasza filozofia budowy drużyny opiera się na wychowankach, ludziach z Warszawy i Mazowsza. Jest to zupełnie inne podejście niż w wielu innych klubach w Polsce, ale wymaga cierpliwości, zrozumienia i czasu. Inwestujemy we własnych trenerów, którzy są związani od lat z klubem i mogą stać się również jego przyszłościową szkoleniową legendą. Czeka nas długa praca, choć na dzisiaj nikogo nie zadowala ani poziom na jakim gramy, ani miejsce drużyny w tabeli. Miniona runda była trudna i przeplatana dziwnymi zjawiskami, które rzadko zdarzają się w futbolu. Analizując każdy mecz, poznaliśmy przyczyny niekorzystnych wyników i wiemy jak je poprawić.

Kredyt zaufania otrzymali nie tylko piłkarze, ale i trener Igor Gołaszewski. W niektórych klubach znalazłby się już na bruku, a w Polonii może w spokoju przygotowywać rundę do wiosny.
Jak już wspomniałem inwestujemy w młodych, zdolnych piłkarzy ale również we własnych szkoleniowców. Na podniesienie poziomu i jakości pracy trzeba trochę czasu. Igor Gołaszewski jest młodym szkoleniowcem, który wielu zawodowych tajników dopiero się uczy. W minionej rundzie nauczył się na własnych błędach, jak współpracować z mediami oraz jak należy współpracować ze środowiskiem kibiców. Nie wolno rzucać obietnic bez pokrycia i deklarować przyszłe zachowania od czegoś, co jest mało realne. W taki sposób podważa się zaufanie kibiców do własnej osoby i właśnie z taką sytuacją zderza się obecnie nasz trener. Aby były dobre wyniki, potrzebny jest zespół ambitnych piłkarzy, trenerzy i wspierający drużynę kibice. Przed nami czas przygotowań do nowej rundy i jestem pewien, że wszelkie problemy w tym temacie będą zakończone. Polonia nie była gorsza piłkarsko od przeciwników, ale zespołowi brakowało koncentracji w grze w obronie, stąd straty bramek po stałych fragmentach gry oraz skuteczności w grze ofensywnej. Nie ukrywamy też, że w dziewięciu meczach sędziowie mylili się na niekorzyść Polonii, w sposób rzutujący na wyniki spotkań. Było to coś nienaturalnego i bardzo rzadko spotykanego w futbolu. Akceptujemy wszelkie pomyłki sędziowskie, które zwykle po sezonie wychodzą na zero, bo czasem sędzia pomyli się na naszą korzyść, innym razem przeciwko nam. Jednak w naszej sytuacji, kiedy w dziewięciu meczach, nie uznawano nam bramek, dyktowano niesłuszne rzuty karne dla rywali przy stanie 0:0, nie dyktowano ewidentnych rzutów karnych dla Polonii czy też wyrzucano z boiska naszych graczy bez przyczyny, to jest trudne do wytłumaczenia. Napisaliśmy oficjalny protest do PZPN. Jestem w stałym kontakcie ze Zbigniewem Przesmyckim. Po każdym meczu informowałem go o postawie sędziego w meczu, bo ja patrzę na mecz analitycznie i bez emocji. Ta sprawa będzie miała z pewnością dalszy ciąg. Przygotowujemy dokumentację dla PZPN ukazującą, co się wydarzało w poprzedniej rundzie, bo trudno przejść nad tym do porządku dziennego.

Czy II liga czymś pana zaskoczyła?
Na z jednym z meczów był mój przyjaciel, który jest przyzwyczajony do oglądania meczów na najwyższym poziomie, spytał mnie: - Jurek jak można siedzieć i oglądać mecze na tak niskim poziomie, na których niewiele się dzieje? Ja mu odpowiedziałem, że dla zdrowia, kontaktu z przyjaciółmi, ale przede wszystkim dla okazji obserwacji rozwoju talentu młodych piłkarzy. W drużynach gra wielu juniorów i młodzieżowców, i to sprawia, że II liga stała się poligonem doświadczalnym i oknem na świat dla piłkarskiej młodzieży. Polonia jest klubem, który wychowuje i pokazuje młodych piłkarzy. Wystąpiliśmy z wnioskiem do PZPN o powiększenie meczowych list zawodników z 18 do 20 nazwisk, w celu zabierania na mecze jak największej liczby młodzieży. Przekazaliśmy również inne postulaty na ręce Marka Koźmińskiego, wiceprezesa ds. szkolenia. Mam nadzieję, że zostaną one zaakceptowane i wdrożone. Chcemy ulepszyć II ligę.

Polonia to marka, niezależnie od pozycji obecnie zajmowanej w polskim futbolu. Rywale w niższych klasach rozgrywkowych podchodzą do meczów z Czarnymi Koszulami podwójnie zmotywowani. Tak było w IV i III lidze, tak jest w II lidze.
W jednym z ostatnich jesiennych meczów przyznał to prezes jednego z klubów. Przyjazd do Warszawy i możliwość gry na Konwiktorskiej zostały potraktowane jako wielkie święto. To podkreśla rolę jaką odgrywa Polonia w światku piłkarskim. Przypomnę, że Polonia, to jeden ze współzałożycieli PZPN, to klub z tradycjami walki o niepodległość Polski i Warszawy. Od dwóch sezonów możemy na materiałach meczowych pokazywać zdjęcie patrona stadionu, generała Kazimierza Sosnkowskiego, byłego prezesa klubu, który jeszcze do niedawna był skazany na zapomnienie. Dlatego jest to klub, w którym dominują nie tylko wartości sportowe, a młodzież poznaje i kultywuje historię, przede wszystkim jest wychowywana w duchu patriotycznym. Rywale spinają się w meczach z Polonią bardzo mocno. Piłkarze grający w Czarnych Koszulach muszą zrozumieć, że po pierwsze kibice oceniają ich jako zawodników Ekstraklasy, niesłusznie zdegradowanych do poziomu II ligowego i wierzą w to, że jak najszybciej zespół wróci do poziomu, z jakiego został zdegradowany. Dlatego ocenia się ich inną miarką aniżeli piłkarzy innych klubów. Jesteśmy drużyną, która spadła z ekstraklasy i nie został tu ani jeden z tamtych piłkarzy, a drużyna została budowana od zera i to wszyscy muszą zrozumieć. Przed dwoma laty trudno było namówić piłkarzy, żeby do Polonii chcieli przyjść. Klub miał zły wizerunek, słynął z tego, że ciągnęły się za nim kłopoty organizacyjne i finansowe a sprzątanie po poprzednikach odczuwamy do dzisiaj. Jerzy Engel junior namówił jednak wielu zawodników, którzy stworzyli fajną grupę zdolną do walki o kolejne awanse. Najcenniejsze w tym wszystkim, że wyszukał paru młodych, bardzo zdolnych piłkarzy, którzy już prezentują dość wysoki poziom. Do niedawna nikt nie znał takich nazwisk jak Choroś, Kluska, Kokot, Małek, Sauczek, Wierzbowski, Stasz czy Tobjasz. Postawiliśmy na tych młodych ludzi im, a oni odpłacają nam planowym rozwojem i coraz lepszą grą.

105-lecie to rocznica, którą warto celebrować i się nią szczycić. Najlepszym prezentem dla Polonii byłby nowy stadion, bez którego skok jakościowy będzie niemożliwy.
Dotknął pan kluczowej sprawy w kwestii dalszej przyszłości Polonii. Nie da się odbudować wielkiego klubu czy osiągać dobrych wyników w oparciu o obiekt, na którym jesteśmy. Do tego potrzebny jest zasobny budżet klubu, a ten obiekt nie daje możliwości budowy takiego budżetu. Atmosfera tworzona przez kibiców jest znakomita, śmiem twierdzić, że takie oprawy meczowe, jakie mamy na Konwiktorskiej, są tworzone na niewielu stadionach w Polsce. Ale jeśli dookoła stadionu ustawione są toi toie w liczbie spełniającej wymogi licencyjne, i dzisiaj mamy możliwość wpuszczenia na stadion do 5000 ludzi, a do tego brakuje nam możliwości zagospodarowania strefy vipowskiej, to od razu widać, że tworzenie wielkiego sportu w takiej oprawie na tym obiekcie jest mrzonką. W takim miejscu, w samym centrum Warszawy, musi być nowoczesny obiekt prospołeczny. Otwarty dla dzieci i młodzieży, ale również dla tysięcy kibiców i seniorów. Przyjmijmy, że inny klub w Warszawie może przyjąć w roczniku 40 chłopców. A co z resztą? Warszawa ma dwa miliony mieszkańców. Wiemy z badań Deloitte, że 20% społeczności miejskiej, niezależnie od jego wielkości, jest zaangażowanych w działalność sportową. Daje to w stolicy 400 000 ludzi, bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniach sportowych, a ci ludzie mają dzieci. Te setki, tysiące młodych warszawian należy zagospodarować rekreacyjnie, zaś najzdolniejszym udrożnić ścieżkę sportu. Mamy w planach olbrzymie przedsięwzięcie, zrobienie dla Warszawy czegoś absolutnie specjalnego, i to nie za pieniądze miejskie. Ratusz przyznał, że nie jest w stanie dać nawet złotówki na kolejny obiekt sportowy w Warszawie. My to rozumiemy. Prosimy tylko o zapalenie zielonego światła, żebyśmy mogli zacząć realizować projekt tworzony przez nas przez dwa ostatnie lata. Zderzyliśmy się z gąszczem najróżniejszych przepisów i osób, którym nie śpieszy się aby realizować nasze prospołeczne wizje. Umarło już w Warszawie wiele klubów. Jak grałem w warszawskim AZS, był to poziom III ligi, to nie wyjeżdżaliśmy poza stolicę i Mazowsze. Obecnie nie ma już tych klubów. Wiele boisk zostało zabudowanych przez deweloperów. Głęboko wierzę, że ludzie rządzący Warszawą będą mieli podobną do naszej wizję rozwoju sportu i rekreacji w stolicy i że niebawem zapadną na temat obiektu przy Konwiktorskiej pozytywne decyzje.

Czy Warszawie potrzebny jest drugi klub na wysokim szczeblu?
Dwa mocne kluby w stolicy to za mało! W 2-milionowym mieście powinno ich być zdecydowanie więcej i nie wyłącznie piłkarskich. Nawet największy klub ma ograniczone możliwości udrożnienia ścieżki dla najzdolniejszych dzieci. Każda dzielnica powinna mieć miejsce, gdzie dzieci mogłyby się utożsamiać z lokalną społecznością, a najzdolniejsze z nich trafiałyby wyżej. Być może właśnie do Polonii, czyli do klubu który jest najstarszy w Warszawie, oparty o kultywowanie wspaniałego etosu patriotycznego. To na stadionie Polonii, w ciężkich walkach, zginęło kilkunastu powstańców batalionu „Zośka” i to będzie zawsze kultywowane, na tym obiekcie. Na Konwiktorskiej, na płycie boiska dwukrotnie lądował papież Polak Jan Paweł II, kiedy odwiedzał Warszawę. Polonia może się pochwalić wielkimi gwiazdami polskiego sportu, choćby taką trójką jak śp. Władysław Komar, Irena Szewińska czy Waldemar Marszałek. Moglibyśmy wymieniać reprezentantów Polonii w wielu innych dyscyplinach - od koszykówki przez kolarstwo, pięściarzy, po szachy. Chcemy do tego wrócić, chcemy odbudować te wszystkie dyscypliny sportu dla Warszawy. Zostałem zaproszony do pracy dla Polonii przez stowarzyszenia kibicowskie działające w jej obrębie i podjąłem się szalenie ciężkiego zadania odbudowy klubu. Powoli dochodzimy do momentu, w którym muszą zapaść ostateczne decyzje.

Czy w projekcie nowego stadionu jest miejsce na muzeum, które pozwoli zachować pamięć o roli Polonii w polskim sporcie i historii?
W planach jest miejsce na wiele muzeów. Jesteśmy w centrum stolicy, centrum Europy. Na nowym stadionie znajdzie się miejsce dla galerii sztuki, muzeum historii i techniki i wielu innych potrzebnych Warszawie obiektów, a co najważniejsze powstanie strefa rekreacyjna dla mieszkańców z Warszawy i Mazowsza czynna przez siedem dni w tygodniu. Planujemy stworzenie najnowocześniejszej kliniki sportowej i miejsca, w którym warszawiacy będą mogli czynnie spędzać wolny czas. Taki obiekt jest potrzebny Stolicy, z halą na 5 tys. krzesełek i boiskiem z zamykanym dachem na 20 tys. miejsc. A obok korty tenisowe i wiele miejsca dla innych dyscyplin sportu, po to aby ten obiekt stał się strategicznym również dla sportu polskiego.

Powrót Polonii do ekstraklasy wedle zapowiedzi miał trwać pięć lat. Czy to realne, czy też zależne od uwarunkowań?
Należy stawiać sobie wysokie cele. Bardzo byśmy chcieli powrócić do Ekstraklasy w pięć lat, ale przyszłość klubu zależy od decyzji samorządu warszawskiego i instytucji mu podległych. Może być tak, że Polonia podzieli los tych klubów, które zniknęły ze sportowej mapy Polski. Oczywiście nikt nie dopuszcza myśli o takim scenariuszu, ale należy pamiętać, że jeszcze niedawno, przez chwilę Czarnych Koszul już nie było. Polonia odżyła dzięki determinacji najstarszego Polonisty prezesa honorowego Jerzego Piekarzewskiego, który dokonywał cudów, żeby zespół mógł zaistnieć choćby w IV lidze. Dzięki Bogu udało mu się to. Powtórki może już nie być. Musimy więc zrobić wszystko, aby Polonia rozwinęła się, tak jak na to zasługuje, zgodnie z oczekiwaniami tysięcy warszawiaków. Nadchodzi czas wspaniałych, rodzinnych, świątecznych spotkań. Myślę, że najcenniejszym prezentem dla całej Warszawy, dla sportu stołecznego i wszystkich osób związanych z Polonią byłoby, gdyby pod choinkę udało się otrzymać dzierżawę terenu na kilkadziesiąt lat i zgodę na to, żeby projekt nowego obiektu mógł być realizowany. Byłoby to najpiękniejsze podziękowanie dla Polonii za 105 lat tworzenia sportu w Warszawie, za wychowanie w duchu patriotycznym tysięcy młodych ludzi, za wychowanie znakomitych mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i Europy oraz prezent dla całej społeczności w naszym mieście. Życzę stołecznemu sportowi, aby przyszły rok i kolejne lata były czasem jego rozkwitu. 

 

Rozmawiał: Kamil Sulej

Komentarze   

 
#1046 otewuzidia 2020-08-14 13:25
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin No Prescription Buy Amoxicillin tqx.dtqg.mazowi eckapilka.pl.iu a.fj http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1045 fbvqTieta 2020-08-14 10:50
canada online pharmacy https://pharmacy-onlineasxs.com/ - online pharmacy online pharmacy reviews best canadian online pharmacy canada online pharmacy
Cytować
 
 
#1044 PhillipBox 2020-08-14 03:04
best cbd oil on the market: cbd oil for sale locally - buy cbd usa
http://omtivacbd.org/ charlotte's web cbd oil for sale
cbd oil for pets most reputable cbd oil supplier best cbd capsules
Cytować
 
 
#1043 Jamesnex 2020-08-14 00:47
where to buy cbd oil: 500 hemp cbd oil for sale - best cbd sales online
omtivacbd.org cbd oil for sale amazon
Cytować
 
 
#1042 luwuigox 2020-08-13 15:33
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin No Prescription gyu.edww.mazowi eckapilka.pl.kt g.pq http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1041 DavidUteri 2020-08-13 15:07
http://omtivacbd.org/ cbd near me
hempworx cbd oil reviews cbd oil cbd oil for sale at walmart
Cytować
 
 
#1040 opehninepoe 2020-08-13 15:04
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg ick.zcbm.mazowi eckapilka.pl.wc z.ai http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1039 Haroldbot 2020-08-13 14:22
best cbd oil cbd cream
cbd oil for cats
cbd oil sat
Cytować
 
 
#1038 uralape 2020-08-13 14:10
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Amoxicillin 500mg jlw.sone.mazowi eckapilka.pl.fa p.iq http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1037 supoivuz 2020-08-13 13:40
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Buy Amoxicillin wzs.zdmf.mazowi eckapilka.pl.ud m.wz http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1036 ehiqitehavad 2020-08-13 13:12
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Online Amoxicillin fbx.rydp.mazowi eckapilka.pl.ib p.jt http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1035 uzuwevisoqeo 2020-08-13 12:44
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Without Prescription Buy Amoxicillin Online Without Prescription flr.sxcn.mazowi eckapilka.pl.he r.ij http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1034 ehuviyiv 2020-08-13 12:14
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Online 18 jbq.irnt.mazowi eckapilka.pl.jb f.if http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1033 Keithzof 2020-08-13 02:51
cbd hemp oil: cbd oil for sale locally - cannabis oil for seizures
http://omtivacbd.org/ cbd oil 500 mg 49 yaa health store
best cbd cream for arthritis 500 hemp cbd oil for sale: http://omtivacbd.org/# best cannabis oil for arthritis
Cytować
 
 
#1032 PhillipBox 2020-08-12 23:49
cbd pills: cbd oil for sale locally - how to make cbd oil
http://omtivacbd.org/ cbd cannabis oil
cbd gummies amazon 500 hemp cbd oil for sale hemp oil cbd 500mg for sale
Cytować
 
 
#1031 Keithzof 2020-08-12 22:42
cbd oil near me: cbd oil for sale locally - cbd oil online
http://omtivacbd.org/ cbd oil side effects
lazarus cbd oil cbd oil for sale locally cbd oil online
Cytować
 
 
#1030 Jamesnex 2020-08-12 20:28
what is cbd oil and how does it work: 500 hemp cbd oil for sale - what is cbd oil and how does it work
omtivacbd.org cbd oil walmart
Cytować
 
 
#1029 ndnzWrano 2020-08-12 19:00
national cash advance cash advance on credit card: https://cashadvancefvt.com/ cash advance apr wells fargo cash advance fast cash advance
Cytować
 
 
#1028 Keithzof 2020-08-12 18:21
cbd oil australia: cbd oil - cbd oil for dogs reviews
http://omtivacbd.org/ cbd oil for sale at walmart
cbd pills 500 hemp cbd oil for sale п»їcbd oil
Cytować
 
 
#1027 DavidUteri 2020-08-12 14:42
http://omtivacbd.org/ cbd oil near me
cbd products for pain cbd oil for sale locally best cannabis oil for pain
Cytować
 
 
#1026 bebeTwedo 2020-08-12 14:19
canadian pharmacy meds https://canadian-pharmacyyhzg.com/ - viagra online canadian pharmacy canadian online pharmacy canadian pharmacy online canadian pharmacy king
Cytować
 
 
#1025 Keithzof 2020-08-12 14:03
cbd vs hemp oil: cbd oil for sale - cbd hemp oil for pain relief
http://omtivacbd.org/ cbd oil dosage chart
cannabis cbd cbd oil for sale cbd capsules
Cytować
 
 
#1024 NancyKew 2020-08-12 12:52
Joe Lycett Wants To Be More MANLYUniversal Comedy
Cytować
 
 
#1023 fvrienuro 2020-08-12 10:58
canadian drug stores https://canadianonline-pharmacydazc.com/ - canada pharmacy online canadian pharmacies canadian online pharmacy canada online pharmacy
Cytować
 
 
#1022 ipajvetavc 2020-08-12 09:57
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Capsules Buy Amoxicillin Online zbz.shwo.mazowi eckapilka.pl.xn a.fg http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1021 Keithzof 2020-08-12 09:39
pure kana natural cbd oil: benefits of cbd oil - cannabidiol life
http://omtivacbd.org/ cbd oil colorado
medical marijuana cbd oil for sale cbd oil for sale where to buy cbd oil for pain
Cytować
 
 
#1020 utevadosuqu 2020-08-12 09:15
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxicillin Online smg.tnke.mazowi eckapilka.pl.vb d.hf http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1019 Keithzof 2020-08-12 05:20
cbd oil for sale at walmart: best cbd sales online - cbd e liquid
http://omtivacbd.org/ best cbd products
cbd oil for pets cbd oil for sale locally how to use cbd oil for pain
Cytować
 
 
#1018 Keithzof 2020-08-12 00:59
where to buy cbd oil for pain: 500 hemp cbd oil for sale - cbd oil capsules
http://omtivacbd.org/ cbd plus
cbd oil for anxiety cbd oil: http://omtivacbd.org/# cbd oil for sale yaa health store
Cytować
 
 
#1017 PhillipBox 2020-08-11 20:49
cannabis oil vape: cbd oil for sale - cbd oil for dogs
http://omtivacbd.org/ elixinol cbd oil
cbd oil benefits for pain cbd oil cbd oil legal in all 50 states
Cytować
 
 
#1016 Keithzof 2020-08-11 20:33
pure cbd oil: cbd oil - cbd oil for dogs reviews
http://omtivacbd.org/ walgreens cbd products
elixinol cbd oil cbd oil cbd benefits
Cytować
 
 
#1015 Jamesnex 2020-08-11 17:53
cbd marijuana: what is cbd oil - is cbd oil legal in texas
omtivacbd.org cbd vape oil
Cytować
 
 
#1014 Keithzof 2020-08-11 15:56
best cannabis oil for pain: cbd oil - how much cbd oil should i take
http://omtivacbd.org/ cbd oil for sale walmart
cbd marijuana cbd for pain cbd for pain
Cytować
 
 
#1013 DavidUteri 2020-08-11 15:47
http://omtivacbd.org/ cbd oil online yaa health store
cannabidiol life cbd oil for sale locally cbd oil full spectrum yaa health store
Cytować
 
 
#1012 CarolynLag 2020-08-11 14:25
ХолостяРє 10. Р–РёР·РЅСЊ после проекта – Выпуск 13 РѕС‚ 29.05.2020
Cytować
 
 
#1011 Keithzof 2020-08-11 11:22
cbd isolate: cbd oil for sale - best cannabis oil for arthritis
http://omtivacbd.org/ most reputable cbd oil supplier
cbd oil for sleep cbd oil for sale locally cbd oil for sale
Cytować
 
 
#1010 GraceTroto 2020-08-11 10:03
కేసీఆ ర్ మాట నమ్మి ఊరెళ్ తున్న సంతుIst yle SanthoshJordar Newshmtv
Cytować
 
 
#1009 Keithzof 2020-08-11 06:49
cbd oil dosage chart: where to buy cbd oil for pain - cbd anxiety
http://omtivacbd.org/ cbd oil for pain and inflammation
cbd oil for sale cbd oil for sale pure cbd oil for sale
Cytować
 
 
#1008 grhtblemi 2020-08-11 05:40
pharmacy https://onlinepharmacyzefb.com/ - viagra online canadian pharmacy trusted online pharmacy reviews canadian pharmacy online viagra online canadian pharmacy
Cytować
 
 
#1007 dvggrcefly 2020-08-11 04:12
online pharmacy canada https://canadian-pharmacyonlineolys.com/ - canadian pharmacies canada drugs online pharmacy online pharmacy reviews
Cytować
 
 
#1006 LeonardGab 2020-08-11 01:10
best hemp oil for pain: cbd oil cbd gummies for sale
http://cbdoilforsalerate.com/ best cbd cream for arthritis
cbd oil benefits for pain best cbd sales online cbd cream
Cytować
 
 
#1005 EvelynMuppy 2020-08-11 01:08
Vlog Едем на Ибицу пляж кто утопил камеру на море влог часть 3
Cytować
 
 
#1004 eqihapurewe 2020-08-11 00:47
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Buy Amoxicillin lci.xicd.mazowi eckapilka.pl.cd p.uk http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1003 izigucaeq 2020-08-11 00:09
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Buy Amoxil Online dqq.habs.mazowi eckapilka.pl.bj x.gz http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1002 utapaxuma 2020-08-10 23:37
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Buy Amoxicillin Online Without Prescription Buy Amoxicillin jvb.dvdm.mazowi eckapilka.pl.ko o.uw http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1001 edajeca 2020-08-10 23:01
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Buy Amoxicillin Online pfo.xglc.mazowi eckapilka.pl.xv y.rd http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#1000 LeonardGab 2020-08-10 22:30
hempworx cbd oil: 500 hemp cbd oil for sale cbd oil vape
http://cbdoilforsalerate.com/ is cbd oil legal in texas
best cbd oil on the market cbd oil for sale plus cbd oil
Cytować
 
 
#999 rghhspext 2020-08-10 22:26
canada pharmacy review https://canadapharmacywtrw.com/ - canada drugs pharmacy canada pharmacy viagra canada pharmacy online reviews pharmacy-canada
Cytować
 
 
#998 LeonardGab 2020-08-10 19:44
cbd oil walgreens: 500 hemp cbd oil for sale cbd oil vs hemp oil
http://cbdoilforsalerate.com/ best cbd oil for anxiety
cbd products best quality cbd oil for sale п»їcbd oil
Cytować
 
 
#997 Richardmut 2020-08-10 19:44
cbd oil for sale near me: cbd oil for sale locally - best cbd oil
http://cbdoilforsalerate.com/ difference between hemp oil and cbd oil
cbd oil for dogs with arthritis cannabis oil for seizures cbd oil for depression and anxiety
Cytować
 
 
#996 LeonardGab 2020-08-10 16:57
cbd oil near me: 500 hemp cbd oil for sale cbd oil online yaa health store
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd for better sex
best cbd capsules cbd oil for sale locally cbd oil yaa health store
Cytować
 
 
#995 LeonardGab 2020-08-10 14:08
cbd vape: cbd oil nuleaf cbd oil
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd gummies walmart
buy cbd 500 hemp cbd oil for sale plus cbd oil
Cytować
 
 
#994 LeonardGab 2020-08-10 11:10
full spectrum cbd oil: best cbd sales online cbd oil vs hemp oil
http://cbdoilforsalerate.com/ elixinol cbd oil
pure cbd oil for sale 500 hemp cbd oil for sale cbd oil for pain at walmart
Cytować
 
 
#993 fvjzAmast 2020-08-10 10:38
canada drugs coupon https://canadadrugslopl.com/ - buying prescription drugs from canada mail order prescription drugs from canada precription drugs from canada п»їcanada drugs
Cytować
 
 
#992 LeonardGab 2020-08-10 08:13
cbd cream: cbd e liquid cbd for better sex
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd products
cbd oil side effects cbd oil for sale locally organic cbd oil
Cytować
 
 
#991 LeonardGab 2020-08-10 05:18
charlottes web cbd oil: best cbd oil for anxiety cbd oil for sale at amazon
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd oil for sale near me
п»їcbd oil cbd oil for sale cbd oil for pain at walmart
Cytować
 
 
#990 HectorUtiny 2020-08-10 05:03
cbd pills: cbd oil hempworx cbd oil reviews
http://cbdoilforsalerate.com/ cannabis oil vape
Cytować
 
 
#989 iwanavemanaa 2020-08-10 03:49
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg Capsules kcr.gnpj.mazowi eckapilka.pl.nq g.mf http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#988 ixessibemos 2020-08-10 03:37
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin No Prescription gsu.pcgf.mazowi eckapilka.pl.it y.ef http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#987 itufamuto 2020-08-10 03:08
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin 500mg Amoxicillin Online ffz.utoq.mazowi eckapilka.pl.ll t.gy http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#986 eqoibguquyan 2020-08-10 03:05
http://mewkid.net/when-is-xuxlya/ - Amoxicillin Online Amoxicillin Online wog.mhqk.mazowi eckapilka.pl.bs b.zm http://mewkid.net/when-is-xuxlya/
Cytować
 
 
#985 LeonardGab 2020-08-10 02:34
cbd oil price at walmart: best cbd sales online elixinol cbd oil
http://cbdoilforsalerate.com/ best cbd oil for anxiety
pure kana natural cbd oil cbd oil cbd for better sex
Cytować
 
 
#984 LeonardGab 2020-08-09 23:55
cbd oil for sale at walgreens: best cbd sales online cbd cream for pain relief
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd distillery
cbd oil dosage chart cbd oil for sale locally plus cbd oil
Cytować
 
 
#983 MelanieLinee 2020-08-09 23:23
аІёаІїаІЁаІїаІ® аІѕ аІЁаІїаІ°аіЌаІ® аІѕаІЈ аІ№аі‡аІ—аі† аІ¶аіЃаІ°аіЃаІµ аІѕаІ—аІї аІ•аіЉаІЁаі†аІ— аі† аІ№аі‡аІ—аі† аІ№аІЈ аІ®аІѕаІЎаіЃаІ¤ аіЌаІ¤аі† аІ—аіЉаІ¤аіЌаІ¤ аІѕHow To Make Money Making Films in Kannada
Cytować
 
 
#982 Brandonwip 2020-08-09 22:43
is hemp oil the same as cbd oil: cbd oil for sale - cbd oil for pain at walmart
cbdoilforsalera te.com/ hempworx cbd oil
Cytować
 
 
#981 LeonardGab 2020-08-09 21:11
is hemp oil the same as cbd oil: cbd hemp oil for pain relief best cbd oil for anxiety
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd vape oil
best cannabis oil for arthritis 500 hemp cbd oil for sale cbd hemp oil
Cytować
 
 
#980 Richardmut 2020-08-09 18:50
top rated cbd oil: 500 hemp cbd oil for sale - cbd clinic
http://cbdoilforsalerate.com/ oil sbd
best cbd oil on the market 500 hemp cbd oil for sale best cbd oil on the market
Cytować
 
 
#979 LeonardGab 2020-08-09 17:33
where to buy cbd oil: cbd oil cbd oil for dogs for sale
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd stores near me
cbd pills cbd oil for sale cbd oil for sale at walmart
Cytować
 
 
#978 LeonardGab 2020-08-09 14:06
cbd hemp oil: 500 hemp cbd oil for sale walmart cbd oil
http://cbdoilforsalerate.com/ cbd oils
cannabis oil vape cbd oil cbd capsules
Cytować
 
 
#977 Chongwaiva 2020-08-09 11:05
Yungeen Ace - "Hood Anthem" (Offiical Music Video) REACTION
Cytować
 

Dodaj komentarz


Dodatkowe informacje